Naše chovatelská stanice vznikla v roce 1994. Její zakladatelkou je moje mamka Michaela Matoušková, ale o výchovu psíků, odchovávání a socializaci štěňátek se staráme celá rodina, o výcvik pak především já.
Původně jsme chovali jorkširské teriéry, tehdy ještě nepříliš rozšířené plemeno. Zakladatelkou našeho chovu byla fenka Editka. A jelikož nás Eda nezklamala (právě naopak), pořídili jsme si ještě její nevlastní sestru Anetku. Obě měly velice typickou jorkšíří povahu, byly velmi energické, vždy věrné své rodince, bystré se správnou teriéří jiskrou v oku a pěkně svéhlavé :-) Obě také s velkou radostí běhaly agility. Tuto povahu mívají i štěňátka z našich odchovů. Nyní máme vnučku Anetky Dášenku, která má také takovou teriéří povahu a agility nadevše miluje. Ona nevítězí díky svým nohám, ale díky svému srdci.
Přes agility jsme se nakonec dostali až k borderkám. Moc se nám líbily, jak vzhledem, tak akční a inteligentní povahou.... Za chvilku jsme si jeli pro trikolorku Belinku. Je asi zbytečné sem psát, že Belča daleko předčila všechna naše očekávání a že povahu borderek ani zdaleka nevystihují všechna superlativa psaná v knihách. Teprve Belinka odstartovala pravé nadšení pro agility. Tomu se nyní s našimi psy věnujeme nejvíce a je pro nás na prvním místě před všemi ostatními aktivitami. Přesto však naše psy sem tam předvedeme v kruhu výstavním a mají splněny i nějaké ty zkoušky neagilitní. Naším nejmladším přírustkem je Belinčin syn Amirek. Zatím je to mladý puberťák a na poli sportovním (i výstavním) se teprve otrkává.
Naši psi nejsou jen aktivním společníky při různých sportech, výletech... Ale jsou to také bezvadní rodinní psi. Perfektně vychází s celým naším přibuzenstvem (ať už jde o děti předškolního věku nebo babičky), umí se přizpůsobit dané situaci a hlavně nám pomáhají udržovat dobrou náladu.
V naší rodince je nás celkem 10. Tři psíci, dvě kočky, jedno morčátko (tedy spíše morčák :-)) a čtyři lidičkové. Již zmiňovaná mamka Míša, je zakladatelkou naší chs a také majitelkou všech našich pejsků, trpělivě se mnou obráží všechny psí akce, ať už se jedná o závody, výstavy nebo jen večerní procházky. Je mi vždy oporou pří úspěších i neúspěších. Já, Monika, se o naše psíky starám, cvičím je, a také jsem autorkou těchto stránek. Svůj čas investuji i do studia. Zatím studuji na Klasickém a Španělském gymnáziu v Brně a věnuji se především jazykům: němčině, angličtině a latině, okrajově také starořečtině, které jsou mým velkým koníčkem. Martinka, moje sestra, je velmi kreativní. Ve volném čase se věnuje tanci na umělecké škole (a je již absolventkou prvního stupně, několikrát do roka mívá vystoupení) a také umí (asi jako jediná z naší rodiny) krásně zpívat. Milan, náš taťka, je především velký sportovec tělem i duší, ať už se jedná o pěší turistiku, cykloturistiku nebo běžkování. S potěšením se účastní cyklistických závodů, které mají v názvu "Drtič" a podobně, mívají 120 km a vedou hodně do kopce. Z kopce pak dle vlastních slov "vypíná brzdy i mozek". :-)
Život bez psů už si asi nikdo z nás nedovede představit, vnesli k nám hodně elánu, plno radosti a vůbec celkově přispěli k harmonii naší rodinky :-)